Evinizi satmak istiyorsunuz ancak uzun süredir piyasada olan eviniz bir türlü istediğiniz ilgiyi görmüyor mu? Bu sık karşılaşılan bir durumdur. Bu yazımızda evinizi satma yolunda işinizi kolaylaştıracak önemli bilgiler paylaşacağız. 

Evimi Nasil Satabilirim

Yapmanız gereken ilk şey, evinizi kendiniz mi satacaksınız yoksa bir emlak danışmanı ile mi çalışacaksınız karar vermek olacaktır. Ev satmak için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenleri bu 2 başlık altında inceleyelim:

A. Emlak Danışmanı ile Ev Satma

Evinizi kendiniz satmak isterseniz nelere dikkat etmelisiniz, bir sonraki bölümde anlattık. Peki onca işi kendiniz yapmak yerine bir uzman ile çalışmak isterseniz? Bu bölümde, doğru gayrimenkul danışmanını seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

6 Maddede Gayrimenkul Danışmanınızı Tanıyın:

 1. Sağlıklı bir değerleme yapıyor mu? Bir gayrimenkul danışmanının uzmanlığını gösteren kriterlerden birisi, size evinizin değeri konusunda verdiği bilgiler ve sunduğu verilerdir. Emlak danışmanı ile ilk görüşmenizde bölgesine ne kadar hakim olduğunu ve değerlemeyi ne kadar profesyonelce yaptığını gözlemleyin. Aşağıda yer alan “Evimin Değerini Ne Kadar” başlıklı bölümde sık yaşanan bir senaryoya yer verdik. 
 2. Pazarlamaya zaman ve para ayırıyor mu? Emlak danışmanınızın hangi ilan sitelerine üye olduğunu ve ilanınızı nerelerde yayınlayacağını öğrenin. Ayrıca arama motoru reklamları, sosyal medya ve satılık brandası vb çalışmaları yapıyor mu sorun. Aşağıda yer alan “Sahibinden İlan Verme” başlıklı bölümde ilan sitelerine dair önemli bilgiler bulunmaktadır.
 3. İlanlarını doğru giriyor mu? Gayrimenkul danışmanınızın ilan verme konusunda ne kadar uzman olduğunu ilan sitelerindeki ilanlarını kontrol ederek öğrenebilirsiniz. İlan başlıkları, metinleri ve fotoğrafları profesyonelce düzenlenmiş ise, bu size iyi bir danışman ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir. Aşağıda, ilan verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini en önemli başlıkları ile inceledik.Emlak Danismaninizi Test edin
 4. Telefonlarınıza zamanında dönüyor mu? Size zamanında dönmeyen bir danışman alıcılara da zamanında dönmeyecektir. Emlak danışmanınızın telefonuna ne kadar hızlı döndüğünü muhakkak test edin. Aşağıdaki ilgili bölümde de anlattığımız üzere: Emlak danışmanı, kendisi ile iletişime geçen bir müşteriye ilk 1 saat içerisinde geri dönmez ise o müşteriye ulaşma ihtimali 10 kat düşüyor!
 5. Sosyal medyada profesyonel mi? Evinizin satışını temsil edecek danışmanın sosyal medyayı kullanma şekli, size o kişinin işini ne kadar profesyonelce yaptığı konusunda önemli bir fikir verecektir.
 6. Tapu işlemlerine hakim mi? Evin satışı için bir müşteri ile anlaşılması durumunda tapu işlemlerini kimin, nasıl takip edeceğini muhakkak tartışın. Tapuda ev satışının nasıl yapıldığına dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz >>

B. Sahibinden Ev Satma & Sahibinden İlan Verme

1- Evimin Değeri Ne Kadar? (Ekspertiz)

Ev sahiplerinin genellikle evinin fiyatına dair bir tahmini olur. Ancak gayrimenkul değerleme, sahibinden satılan evlerde hata yapılan en önemli kalemlerden birisidir. Bir evin piyasaya ilk çıkış fiyatı çok önemlidir. İşte size günümüzde çok sık yaşanan ve en dikkat edilmesi gereken senaryo:

 • Ev arayanlar emlak sitelerinde liste ve haritalar üzerinden benzer tüm evlerin fiyatlarını öğrenir.
 • Sizin evinizi diğer evlerin özellikleri ve fiyatları ile karşılaştırır.
 • Benzer evlerden hissedilir derecede fazla fiyatlamanız durumunda eviniz uzun süre piyasada kalır ve siz de fiyat düşürmeye başlarsınız.
 • Potansiyel müşteriler ne zaman eviniz ile ilgilense; komşulardan, emlakçılardan ve diğer kaynaklardan evin uzun süredir piyasada olduğu ve fiyatının sürekli düştüğüne dair haberler alır.
 • Bu süreçte izinli ya da izinsiz bazı emlakçılar evinizi ilan sitelerinde yayınlar. Aynı evin birden fazla ilanı ile karşılaşan alıcılar evinize dair daha da olumsuz bir fikre kapılır.Mukerrer ilan
 • Son olarak, belki de en kötüsü bu ilanlarda eviniz farklı farklı fiyatlar ile yer alır. Ev arayanlar kazıklanma korkusu ile ne sizi ne de emlakçıları arar.

Evin değerini siz belirleyecekseniz; hem evinizin olduğu muhitte yakın zamanda sizin evinize benzer evler ne kadara satılmış öğrenmeli hem de ilan sitelerinden muhitinizdeki benzer evlerin fiyatlarına bakmalısınız. Yine de bu süreçte bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

2- Sahibinden İlan Verme (İlan sitelerinde ilanlar neye göre sıralanır?)

Konu ev satmak olunca ilk akla gelen ilan siteleridir. Sahibinden ilanlar ile ilgili olarak ev sahiplerinin bilmediği bir şeyi yazalım; ilan sitelerindeki ilanların %95’i emlakçıların yayınladığı ilanlardan oluşur.  Bunun size etkileri şunlar olacaktır:

 • İlan sitelerinin gelir kaynağı emlakçılar olduğu için sahibinden ilanlar genellikle daha arkada listelenir.
 • İlan siteleri “doping” ve “turbo” gibi adlarla ilan listelerinin üst sıralarını satar. Üst sıralarda doping kullanılmış yani ekstra ücret ödenmiş ilanlar yayınlanır. Emlakçılar düzenli olarak doping satın alır ve üst sıraları kapatır.
 • Bazı ilan sitelerinde ilanınızı üst sıralarda tutmak için her gün güncellemeniz gerekir. Yine emlakçılar her gün bunu düzenli yaptıkları için ilanlarını üst sıralara taşırlar.

Ucretli IlanlarBu saydığımız nedenlerle sahibinden yayınlanan ilanlar ilk günler nispeten dönüş alsa da, zamanla telefonunuz çalmamaya başlar.

3. İlan Başlığı & İlan Başlığı Örnekleri & İlan Metni

Ev sahipleri, ilanının başlığını ve içeriğini yazarken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda genellikle bilgi sahibi değildir. Gayrimenkul danışmanları ise konunun öneminin farkındadır. İşte ilanınızın daha fazla bulunmasını sağlayacak 2 önemli ipucu:

 1. İlan Başlığı: Google’da ev arayanlar, arama sonuçlarında önce ilan sitelerini, sonra bazı ilanlara ait sonuçları görürler. Bu ilanlar doğru bir ilan başlığına ve ilan metnine sahip oldukları için önde listelenir. Google’da ev aramaları genellikle lokasyon ile başlar, bu nedenle ilan başlığınız lokasyon ile başlamalıdır. Örnek: Erenköy Bağdat Caddesinde…
  Bagdat Caddesi Satılık Daire Arayışı
  Bagdat Caddesi Satılık Daire Arayışı

  Lokasyonun ardından oda sayısı ve “satılık daire” ibaresi eklenir. Olmazsa olmaz bilgiler eklendikten sonra evin en can alıcı özelliğinin eklenmesi sağlıklı olur. Örneğin: Dubleks, Geniş, Manzaralı, … AVM’ye yakın, 160 m2, lebiderya, manzaralı, sıfır vb..

  Erenköy 3+1 Satılık Daire Araması
 2. İlan Metni: İlan sitelerinde yapılan aramaların kayda değer bir kısmı kelime yazılarak yapılan aramalardan oluşur. Hem Google hem de ilan siteleri, ilanınızın başlığı kadar ilanınızın açıklamasına da önem verir.  İlanın açıklamasında aynı kelimeleri tekrar tekrar geçirmemeye dikkat edin ve evinize dair özellikleri detayları ile yazın. En önemli özellikleri koyu ve BÜYÜK HARFLER ile yazmanızda fayda var.
  ilan açıklaması

4. İlan Fotoğrafları

Evinizin fotoğraflarını çekerken, evin ışık aldığı bir vakti tercih edin. Ancak fotoğrafları çekerken güneş ışığını karşınıza almayın. Evin temiz ve düzenli olması, içeride insan olmaması önemlidir. Fotoğrafları olabildiğince geniş bir açı ile çekin ve evin en önemli özelliklerine yoğunlaşın. (Manzarası, dubleks oluşu, ankastre mutfağı vb..)

5. Telefonların Yanıtlanması & Ev Gezdirme

Eğer bir uzman ile çalışmıyorsanız, dikkat etmeniz gereken konuların başında telefon ve mesaj ile gelen müşterilerin zamanında yanıtlanması gelir. Gelen aramaları ve mesajları hemen yanıtlayamayabilirsiniz. Ancak gecikmemeniz gerekir. Amerika’da yapılan bir araştırmada, sizinle iletişime geçen bir müşteriye ilk 1 saat içerisinde geri dönmemeniz durumunda kendisine ulaşma ihtimalinizin 10 kat düştüğü görülmüştür.

evimi nasil satarim

Arayanlara zamanında döndüğünüzde, o alıcıyı kazanma ihtimalini artar. Ancak ev göstermeyi ilk 1-2 gün içerisinde gerçekleştirememeniz durumunda şansınızın yine önemli oranda düşeceğini söylememize gerek var mı?    

6. Tapu İşlemleri 

Satış aşamasına geçileceğinde tapu işlemlerine hakim olmak son dakikada yaşanacak sıkıntıların önüne geçer. Tapuda ev satışının nasıl yapıldığına dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz >>

 

Önder Çoban

Uzmanlık Bölgesi:

Beşiktaş-Sarıyer-Şişli

İletişim:

+90549 634 0334

onder@emlakcep.com

 

13 YORUMLAR

 1. Ev satmak uzmanlık işidir. Yanlış reklam çalışmaları yuzunden eviniz piyasada kalır ve dile düşer. Vereceğiniz komisyonu da hesap ederek satış fiyatınızı belirleyin. Ama muhakkak iyi bir uzman ile çalışın.

Yorum yaz